February 19, 2024
MPA Class B State Indoor T&F Meet 2024
January 27, 2024
EMITL/PVC Meet 5B
Girls Team Scores
TEAM SCORE
==================================================
1 Bangor High School 166
2 Hampden Academy 125.5
3 Mt. Desert Island High School 72.5
4 George Stevens Academy / Blue 17
5 Sumner Memorial High School 15
6 Central High School 12
7 Ellsworth High School 4
Boys Team Scores
TEAM SCORE
==================================================
1 Bangor High School 134
2 Hampden Academy 126
3 Sumner Memorial High School 44
4 George Stevens Academy / Blue 42
5 Central High School 26
5 Ellsworth High School 26
7 Mt. Desert Island High School 22
mainerunningphotos.com/2022/06/page/3/
January 15, 2024
EMITL PVC Track Orono
The photos above are courtesy of Charlie Collins &/or Mile Split. It is nice to see coverage of Teanne Ewings of Aroostook County, Maine. Thank you Mile Split for making Teanne Ewings your “covergirl” Perhaps there will many more interviews to follow. We wish you well Teanne Ewings. ( See Mile Split for more info )
Girls 2 Mile Run
================================================================
EMITL Record: R 10:28.43 12/29/2023 Teanne Ewings, Old Town
NewBalFH HS: F 10:28.43 12/29/2023 Teanne Ewings, Houlton
Name Year School Finals
================================================================
1 Teanne Ewings Houlton 10:55.77
January 15, 2024 | EMITL Meet 4A – EMITL Meet 4B | UMaine |
November 4, 2023
MPA State HS XC Championships @ Belfast, Maine
November 4, 2023 | Maine State Championship Meet – Class A – Girls – Boys; Class B – Girls – Boys – Class C – Girls – Boys; New England Qualifiers – Girls – Boys | Belfast |
October 14, 2023
2023 ~ PVC Championship XC Meet
N.B. Results state Daniela Seigfred was the 1st finisher for Orono in the Girls JV Meet. As the runner is not listed in the scoring on the Girls JV Meet PVC XC Championship might be a student here from some other country? “1 Daniela Arroyo Seigfred 11 Orono High School 7:52.3 24:27.33” We do not have a file photo of Daniela Seigfred.
October 14, 2023 | PVC Championship Meet – Girls JV – Girls Classes B/C – Boys JV – Boys Classes B/C | Ellsworth |
October 4, 2023
DAC Championship XC Race
DAC Championship XC Race
The race was held at Machias Memorial High School on a 3.1 mile well-groomed and marked course.
Calais declared their top 5 scoring team members * with a 5th and 6th place runner in case of a tie. The DAC allowed all runners to run over a team of seven.
Boys
1.Kaleb Colson Sumner 16:37 *
2.Ren Salisbury Sumner 17:37 *
3.Lukas Pounder Narraguagus 17:58
4.Asa Berry Sumner 17:58 *
5.Robert Berry Narraguagus 18:12
6.Riley Hastey Sumner 18:20 *
7.Philip Bassett Calais 18:59
8.Claire Willett Sumner 19:15 *
9.Saben Tenney Sumner 19:21 *
10.Zach Mussmann Narraguagus 19:42
11.Micah Chesebrough Woodland 19:51
12.Cedar Lenke –Beeftink Machias 20:36
13.Jack Fisher Sumner 20:43 *
14.Jack Farnsworth Sumner 20:44
15.Keegan Trainor Calais 20:45
16.Black Lovejoy Narraguagus 20:46
17.Jace Rousell Woodland 21:51
18.James Bryant Sumner 22:03
19.Tyler Evans Machias 22:14
20.William Good Machias 22:16
21.Brystin Rudge Machias 23:39
22.Dracen Morgan Narraguagus 24:24
23.Brandon Buck Machias 27:01
24.Brenden Willett Sumner 28:11
25.Darren Drake Machias 28:51
26.Jack Surles Woodland34:18
27.Philip Benner Woodland 36:24
28.Wyatt Demmons Calais 39:55
Boys Team Scores
Sumner 20
Narraguagus 43
Machias 65
Calais no team score
Woodland no team score
DAC Championship XC Race Results
GIRLS
1.Alexa Johnson Narraguagus 21:47
2.Ada Fisher Sumner 22:26
3.Mia Mills Jonesport-Beals 22:39
4.Margaret Reilich-Godino Sumner 23:37
5.Bailey O’Rourke Calais 24:18
6.Emma Worcester Machias 28:02
7.Payge Sprowl Machias 28:21
8.Liberty Hodge Calais 35:59
9.Addisyn Demarest Machias 47:04
10.Cailin Chase Narraguagus Dropped
11.Enna Bertin Sumner Dropped
September 18, 2023
Sumner HS vs Calais XC Meet @ Calais
Calais Invitational Race results
Girls
#1 Margaret May Reillich-Godino (Sumner) 19:18
#2 Ada Fisher (Sumner) 20:23
#3 Bailey O’Rourke (Calais) 21:12
#4 Mia Mills (Jonesport Beals) 21:39
#5 Shayelynn Brown (Washington Academy) 23:01
#6 Payge Sprowl (Machias) 25:04
#7 Emma Worcester (Machias) 25:25
#8 Acadia Thimlar (Sumner) 25:52
#9 Enna Bertin (Sumner) 26:01
#10 Ruth Lassen (Washington Academy) 28:29
#11 Lovella Neptune Miliano (Washington Academy) 28:33
#12 Stellar Jung (Washington Academy) 28:47
#13 Liberty Hodge (Calais) 32:45
Boys
#1 Kaleb Colson (Sumner) 15:30
#2 Ren Salisbury (Sumner) 15:38
#3. Philip Bassett (Calais) 15:58
#4 Asa Berry (Sumner) 16:17
#5 Claire Willett (Sumner) 16:21
#6 Dakoda David (Washington Academy) 16:22
#7 Riley Hastey (Sumner) 16:59
#8 Micah Chesebrough (Woodland) 18:09
#9 Saben Tenney (Sumner) 18:19
#10 Jace Roussell (Woodland) 18:32
#11 Hunter Roberts (Washington Academy) 18:56
#12 Keegan Trainor (Calais) 18:58
#13 Cedar Lenke-Beeftink (Machias) 19:05
#14 Coburn Morris (Washington Academy) 19:06
#15 Jack Fisher (Sumner) 19:16
#16 Jack Farnsworth (Sumner) 19:33
#17 William Good (Machias) 20:29
#18 Leo Whittemore (Washington Academy) 20:35
#19 Sage Calcia (Sumner) 20:49
#20 James Bryant (Sumner) 20:51
#21 Ben Mubang (Washington Academy) 21:02
#22 Matthew Glidden (Woodland) 21:22
#23 Brystin Rudge (Machias) 21:29
#24 Tyler Evans (Machias) 21:39
#25 Josh Kinney (Woodland) 22:34
#26 Brandon Buck (Machias) 24:09
#27 Quamere Williams (Sumner) 26:12
#28 Brenden Willett (Sumner) 27:38
#29 Ayden Cochran (Woodland) 28:50
#30 Darren Drake (Machias) 29:44
#31 Jack Surles (Woodland) 33:48
#32 Wyatt Demmons (Calais) 37:16
Team score
Sumner 1,2,3,4,6 = 16
Washington Academy 5,10,12,16,19 = 62
Woodland 7,9,20,23,27 = 86
Machias 12,15,21,22,24 = 95
Calais – no score
September 15, 2023
XC Meet ~ Ellsworth, GSA, Bucksport, Deer Isle – Stonington, MDI, Sumner
September 9, 2023
2023 Bucksport Invitational
September 9, 2023 | Bucksport Invitational – Girls JV – Girls Varsity – Boys JV – Boys Varsity |
September 2, 2023
2023 Ellsworth Invitational
September 2, 2023 | Ellsworth Invitational – Girls JV – Girls Varsity – Boys JV – Boys Varsity | Ellsworth |